Az LDAP címtár szolgáltatást nyújtó démont slapd-nek hivják, és sok különböző Unix platformon fut.
Egy másik démon gondoskodik az LDAP szerverek közötti replikációról. slurpd-nek hívják, és egyelőre nem foglalkozunk vele. Ez a dokumentáció az slapd démonról szól, amely lokális hálózatokon nyújt címtár szolgáltatást, replikáció nélkül.
Az LDAP szervernek ez az egyszerű konfigurációja kezdetben megfelelő lesz, később egyszerű más konfigurációra továbbfejleszteni. Ez a dokumentáció bemutatja az LDAP protokol használatához szükséges kezdeti lépéseket.
A címtárakat összetett kérdések gyors megválaszolására hangolták. Képes arra, hogy széles körben replikálja az információkat, hogy növelje a elérhetőséget és a rendelkezésre állást, miközben csökkenti a válaszidőt. A többszörözött címtár információk egyes példányai között átmeneti rendezetlenség megengedett, de a replikák végül szinkronba kerülnek.
Sok különböző lehetőség van címtár szolgáltatás nyújtására. Különböző eljárásokkal más és más információk tárolhatók a címtárban, különböző követelmények szerint lehet hivatkozni az információkra, lekérdezhetők és frissíthetők, védhetők a meg nem engedett hozzáféréstől, stb. Néhány helyi címtár szoláltatás korlátozott környezetben nyújt szolgáltatásokat (pl a finger szolgáltatás önálló gépen). Más szolgáltatások globálisak, széles körben elérhetőek.
Ez a leírás az LDBM adatbázis használatáról szól.
Az LDBM adatbázis tömör 4 bájtos egyedi azonosítók kiosztásával működik, amiket hozzárendel minden adathoz az adatbázisban. Ezzel az azonosítóval hivatkozik az index bejegyzésekre. Az adatbázis fő indexe az id2entry, ami a bejegyzések egyedi azonosítóit (entry's unique indentifier - EID) összerendeli saját szöveges ábrázolásával. Más index títpusokat ugyanígy támogat.
A címtár információk importálása és exportálása két directory alapú szerver között, és a címtárakban alkamazott változások leírására az LDIF formátumként ismert (LDAP Datat Interchange Format) file-okkal lehetséges. Az LDIF file a bejegyzéseket objektum orientált hiearchikus formában tárolja. Az LDAP csomag tartalmazza az LDIF file-ok LDBM formátumba konvertálásához szükséges eszközöket.
Az LDIF file általában igy néz ki:
Mint látható, minden bejegyzésnek saját azonosítója van, a distinguished name (megkülönböztő név), vagy dn. A dn a bejegyzés nevéből áll, megtoldva a név elérési utjával vissza a címtár hiearchia csúcsáig.dn: o=Nns, c=Hu o: Nns objectclass: organizationdn: cn=Halász Gábor, o=Nns, c=Hu cn: Halász Gábor sn: Halász mail: halasz.g@nns.hu objectclass: person
Az LDAP objektumosztályok határozzák meg a bejegyzések azonosításához használható jellemzők csoportját. Az LDAP standard az alábbi alapvető objektum osztályokat nyújtja:
A címtárak az adatokat jellemző - érték párosként jeleniti meg. Az információ meghatározott darabjai a leíró attribútumhoz tartoznak.
Például, a commonName (köznév), vagy cn attribútum az emberek nevét tárolja. Engem a címtárban a következő bejegyzés azonosít:
Minden, a címtárban bejegyzett embert a person objektumosztályban tárolt jellemzők csoportja ír le. Ezeket az attribútumokat ugyanabban a bejegyzésben kell használni:cn: Halász Gábor
givenname: Gábor surname: Halász mail: halasz.g@nns.hu
A bejegyzéshez szükséges jellemzőket tartalmaznia kell a használt
objektumosztálynak. Minden bejegyzésnek tartalmaznia kell az objectClass-t,
ami a bejegyzéshez tartozó objektumosztályok listáját tartalmazza.
Az engedélyezett jellemzőknek szerepelnie kell a használt objektumosztályban. Például, a person objektumosztályban a cn és sn jellemzők szükségesek. A leírásban a telephoneNumber, seeAlso és userpassword jellemzők engedélyezettek, de nem szükségesek.
Minden attribútumnak meghatározott szintaxis definíciója van. A szintaxis definíció információt nyújt a jellemzőről:
A harmadik fejezet 3 szakasza írja le, hogyan lehet az objektumosztályokat és jellemzőket definiálni.
http://dutedin.et.tudelft.nl/~malere/LDAP-Linux-HOWTO.html
Ha valamilyen fordításra van szükséged, például Portugálul, küldj nekem egy e-mail-t.
Semmilyen felelősséget nem válalok a dokumentum tartalmáért. Semmilyen felelősséget nem vállalok a dokumentumban leírt lépések elvégzésének következényeiért.
A magyar fordítást Halász Gábor (halasz.g@nns.hu) készítette 2000-ben. A magyar dokumentum szabadon terjeszthető, de nem módosítható.
Semmilyen felelősséget nem válalok a magyar dokumentum tartalmáért. Semmilyen felelősséget nem vállalok a magyar dokumentumban leírt lépések elvégzésének következényeiért.
Ha kérdésed van, írj a Linux HOWTO kordinátornak: