Amennyiben az "URL fopen wrapper" támogatás be volt állítva használhatsz HTTP és FTP URL-eket majdnem minden olyan függvénnyel, ami fájlnevet kér paraméterül, beleértve a require()-t és az include()-ot is. Az "URL fopen wrapper" támogatás a PHP 4.0.3-as és korábbi verzióiban be van állítva, ha nem adtad meg a configure futtatásakor a --disable-url-fopen-wrapper paramétert. Későbbi verziókban ezt a szolgáltatást az allow_url_fopen php.ini beállítás szabályozza.
Megjegyzés: Nem adhatsz meg távoli file-okat az include() és a require() használatakor Windows alatt!
Használhatod például ezt a funkciót arra, hogy egy távoli webszerveren lévő fájlt megnyiss, majd feldolgozd a kívánt adatokat, és felhasználd egy adatbázis lekérdezésben, vagy csak egyszerűen a saját site-od kinézetével, stílusával tálald.
Lehetőség van arra is, hogy egy FTP szerveren fájlba írj, feltéve, hogy megfelelő jogokkal rendelkező user-ként lépsz be, és a fájl még nem létezik. Ha nem 'anonymous' user-ként szeretnél belépni, a usernevet és jelszót az URL részeként kell megadnod a alábbi formában: 'ftp://user:jelszo@ftp.pelda.hu/eleresi/ut/alma.txt'. (Ugyanezt a módszert használhatod akkor is, ha olyan fájlokat szeretnél elérni HTTP-vel, amik a Basic azonosítást igénylik.)
Megjegyzés: A fenti példa alapján már látható, hogy milyen technikát kell haszálni ha például távoli naplózást szeretnél alkalmazni, de mint fent is olvashattad, ez a technika csak nemlétező fájlokba való írásra alkalmas. Egy sokkal célzottab megoldás a távoli naplózásra a syslog() függvény használata.