Az X.25 tervezésekor az átviteli közegek rossz minôségû analóg vonalak voltak, ez indokolja a többszörös hibajavítást és forgalomszabályzást. A Frame Relay-t azonban jó minôségû ISDN vonalak feletti mûködésre találták ki, elsôsorban az X.25-nél nagyobb sebességigények kielégítésére. Különbözô javaslatok kerültek benyújtásra az ITU-T-hez 1984-ben, az ANSI is foglalkozott a témával a T1S1 bizottságban. A munka eredményeképp megszületett a szolgáltatás specifikációja (I.233) és a LAPD adatkapcsolati réteg egy módosított verziója (Q.922). A Frame Relay történetének lényeges eseménye volt, mikor 1990-ben gyártók megalakították a Frame Relay Fórumot, mely kidolgozott egy a korábbi Frame Relay-el kompatibilis specifikációt, majd azt jelentôsen kibôvítette, hogy megfeleljen a hálózatok összekötésekor felmerülô igényeknek. Ez látszik ugyanis a Frame Relay fô alkalmazási területének.
A Frame Relay csomagkapcsolt adattovábbítási szolgáltatást nyújt egy a hálózat és a felhasználó közötti interface-n keresztül, csakúgy, mint az X.25. A DTE, DCE és VC elnevezések a Frame Relay terminológiában is használatosak. Az X.25-tôl azonban jelentôsen eltér mind formátumában, mind felépítésében. A jelenlegi digitális (gyakran optikai) átviteli vonalak sokkal megbízhatóbbak, mind azok, melyekre az X.25-öt méretezték, így nincsen szükség olyan kifinomult módszerekre, a hibakezelést nyugodtan a felsôbb rétegekre hagyhatjuk, jelentôsen nagyobb teljesítményt és egyszerûbb berendezéseket kapva. A Frame Relay ezen elvek mentén készült és bár tartalmaz CRC mezôt a hiba detektálására, semmilyen a hibás adat korrigálására vonatkozó eljárás (újraküldés) nem része.
Másik fontos különbség a Frame Relay és az X.25 között, hogy a Frame Relay-ben nincsen minden VC-re külön-külön explicit forgalomszabályozás. Most, hogy sok magasabb szintû protokoll tartalmaz ilyen funkciót, erre az adatkapcsolati szinten nincs szükség. A Frame Relay mindössze egy nagyon egyszerû torlódásjelzô megoldást alkalmaz, amivel a hálózat jelzi, hogy közel jár a torlódáshoz. Ezt a jelzést a magasabb szintû protokollok felhasználhatják saját forgalomszabályozásukhoz.
A Frame Relay tulajdonképpen diétás X.25", úgy
is tekinthetjük, mintha az X.25-bôl kiemelték volna a
hálózati réteget. A Frame Relay implementációk
a dolgozat írásakor még csak a PVC-k használatát
támogatták, az SVC kiépítés még
vita tárgyát képezte.
A Frame Relay keret roppant egyszerû, az adaton kívül csupán a VC azonosítója található meg benne (változó hosszú lehet, jelenleg 10 bites az elterjedt), valamint a hibadetektáláshoz szükséges CRC és 3 bit, melyeket a forgalomszabályozáshoz használnak.
A VC azonosítót itt DCLI-nek nevezik, (Data Link Connection Identifier), funkciója teljesen megegyezik az X.25 LCI-jével.
A forgalomszabályozás 3 bitje a következô:
A Frame Relay hálózat és az elôfizetô a kapcsolat kiépítésekor megállapodnak, hogy az elôfizetô mennyi adatot kíván a kapcsolaton továbbítani. A hálózat így jobban megtervezheti belsô mûködését, valamint a számlázás is egyszerûbbé válik. A megállapodás 3 értékre terjed ki.
Mindenesetre az megállapítható, hogy a CIR és a DE bit használata szolgáltatóról szolgáltatóra változik, a fenti pontok csak egy lehetséges, bár elterjedt értelmezést adnak. [10]
A Frame Relay Fórum által specifikált kiegészítések neve LMI (Local Management Interface). Egy dedikált VC szolgál az LMI üzenetek adására és vételére, ennek DCLI száma 1023, ezen a PVC-n csak az LMI forgalom bonyolódik. Az LMI keretek segítségével lekérdezhetjük a rendelkezésre álló PVC-k állapotát és a hozzájuk tartozó DCLI-t, multicast funkciókat vehetünk igénybe (1019-1022-ig a DCLI-k multicast csoportokat jelentenek) és forgalomszabályozást is végezhetünk, ha erre a magasabb szintû protokollok nem lennének képesek.
A Frame Relay jelenleg 64 kbit/s és 2 Mbit/s között mûködik, de léteznek kisebb és nagyobb sebességû implementációk. Hamarosan várható a DS3 (45 Mbit/s) vonalakon mûködô Frame Relay berendezések megjelenése. Legyen az magán vagy nyilvános hálózat, az interface Frame Relay volta nem feltétlen jelenti, hogy a hálózat belseje is ezen elvek szerint mûködik. Jelenleg nem léteznek szabványok a Frame Relay hálózatokon belüli berendezések összekapcsolására, így bármilyen technológia felhasználható ilyen szolgáltatás nyújtására.
A Frame Relay szabványosítás alatt álló SVC hívásfelépítési mechanizmusa (Q.933) ugyanarra a filozófiára épül, mint az ISDN (Q.931) és az ATM (Q.2931) jelzésrendszer. Errôl bôvebben az ISDN és ATM fejezetekben lesz szó.