Előző oldal: Sor- és oldaltörések
Egy szinttel feljebb: Szövegformázás
Következő oldal: Üres hely a szavak között

Jelek és különleges karakterek

Idézőjelek

Ha idézőjeleket szeretnél írni, semmiképp ne használd az írógépi idézőjelnek megfelelő " jelet, mert nagyon rossz írásképet eredményez. Amit kapsz valójában nem is idézőjel lesz, hanem az inch angolszász mértékegység jele.

Az idézőjelek formája az adott nyelvtől függően más és más lehet. Angol nyelvű szövegekben a `` és a '' jeleket használd nyitó, illetve kezdő idézőjelként. Ha egyszeres idézőjelekre van szükséged, értelemszerűen a ` és a ' jeleket használhatod. Magyarországon a nyitó idézőjelek nem fent, hanem lent helyezkednek el, az alsó idézőjeleket a ,, (egymás után két vessző) karakterekkel írhatod be. A magyar alsó idézőjelekhez szükséges a t1enc csomag betöltése, írj egy \usepackage{t1enc} parancsot a dokumentum bevezető részébe. Ha magyar nyelvű szövegeket írsz - s ez elég valószínű - olvasd el a *. fejezetet!



Kötőjelek, gondolatjel

Ha írógépen gépelsz, ugyanazt a jelet használod kötőjel, mínusz jel, gondolatjel gyanánt. Egy igényesen megszerkesztett dokumentumban ezek a jelek mind különbözőek. Kötőjeles szavak írásához használd a '-' karaktert, a rövid kötőjelet! Ha két kötőjelet írsz egymás mellé a kéziratba, akkor hosszabb kötőjelet kapsz eredményül, ezt használhatod évszámoknál.

A gondolatjelet illetően ismét eltérés van az angolszász és a magyar forma között. Az eltérés abból adódik, hogy angol szövegben a gondolatjelet nem veszik körül szóközök, a magyarban ennek ellenkezője igaz. Az angolok a '---' jelet (a kéziratban három kötőjel egymás után) használják gondolatjel írására. Magyar szövegekben ez a jel - a kvirtmínusz - nem használható. Ha gondolatjelként használnánk ugyanis, akkor a hosszú vonal és az azt körülvevő szóközök túl nagy lyukat eredményeznének a szövegben. Magyar szövegekben a '--' nagykötőjelet használd gondolatjel írására, természetesen szóközökkel előtte és utána. Ha mínusz jelre van szükséged akkor át kell kapcsolnod matematikai módba a $ jellel (A matematikai mód tárgyalására később kerül sor). Írd ezt: '$-$'! A nagykötőjel használatának speciális esete, amikor szerzőpárt jelölsz. Ezzel is csak akkor van probléma, ha a keresztneveket is kiírod. Ilyenkor ugyanis, ha nem teszel szóközt a nagykötőjel két oldalára (keresztnevek nélkül így helyes), akkor a nagykötőjel az egyik személy keresztnevét a másik vezetéknevéhez kapcsolja, az összetartozó nevek pedig látszólag szét lesznek választva, ha pedig teszel szóközt a nagykötőjel két oldalára, akkor abból gondolatjel lesz. A megoldás, hogy a közöket a nagykötőjel két oldalán csak egy kicsit növeled. Ezt megteheted a \, paranccsal, ami nagyon kis hely kihagyására szolgál.



...stb.

Az írógépen a pont vagy a vessző ugyanolyan széles, mint minden karakter. Ez a LaTeX dokumentumok esetében természeten nem így van, minden karakternek saját szélessége van. Ez gondot okoz akkor, amikor három pontot szeretnél írni egy felsorolás végére, olyat amilyen a szakasz címében van. Hiszen ha a kéziratban egyszerűen három pontot írsz egymás mellé, akkor azok nagyon közel kerülnek egymáshoz. A megoldás az  

\ldots

parancs, ami a három pontot mindig az adott betűméretnek és betűtípusnak megfelelően szúrja be a szövegbe.



Ligatúrák

Ha közelebbről megnézel egy igazi könyvet (például ezt), és megfigyeled az 'ff', 'fi', 'fl' és 'ffi' betűsorozatokat, láthatod, hogy ezek nem csak egyszerűen a két - illetve három - betű egymás mellé helyezéséből állnak, máshogy néznek ki. Ez azért van, mert ezek a betűk rosszul néznének ki egyszerűen egymás mellé helyezve, ezért a LaTeX egy új formájú betűvel helyettesíti őket. Ezt a program teljesen automatikusan teszi, nem kell odafigyelned rá. Előfordulhat azonban, hogy az eredeti betűket szeretnéd, helyettesítés nélkül. Ilyen eset például ha összetett szóról van szó, és az egyik betű még az előtaghoz, a másik már az utótaghoz tartozik. Ekkor az \mbox paranccsal lebeszélheted a LaTeX-et a helyettesítésről.



Ékezetek

Már volt szó róla, hogy a LaTeX sok nyelvet támogat. Ennek megfelelően nagyon sokféle ékezetet használhatsz LaTeX dokumentumaidban. Ezeket többnyire parancskarakterek segítségével érheted el. A \' parancskarakter például azt jelenti, hogy ,,tegyél egy vesszőt a következő karakterre!", a \" pedig, hogy ,,tegyél két pontot a következő karakterre!".

Egy kis probléma van néha az 'i' és 'j' betűkre helyezendő ékezetekkel. Ekkor ugyanis az 'i' és 'j' pontjára nincs szükség. Ezért a betűkészletek tartalmaznak egy speciális 'i' és egy speciális 'j' karaktert, pontok nélkül. Ezeket a \i, illetve a \j parancsokkal érheted el. Ekkor azonban vigyáznod kell, mert ezek nem parancskarakterek, hanem parancsszavak, így egy szóközt kell hagynod utánuk, ha a szó belsejében fordulnak elő és egy ,,figyelmen kívül nem hagyható szóközt", ha a szó végén! Az összes ékezetet és különleges jelet generáló parancsot az *. táblázatban láthatod. Néhány ezek közül megintcsak parancsszó, itt is ügyelj az előbb elmondottakra!



Ékezetes betűk és jelek
 

Persze ha olyan szöveget gépelsz, amiben nagyon sok az ékezet, és billentyűzeted ismeri az ékezetes betűket, akkor megoldható, hogy a kéziratba közvetlenül az ékezetes betűket írd a fenti parancsok helyett. Erről bővebben a LaTeX magyarosításáról szóló *. fejezetben olvashatsz.


flu@ludens.elte.hu