1997, augusztus 8. Verziószám:8
Ez a Mini-HOGYAN megpróbálja elmagyarázni, hogy hogyan kell beállítani az olyan ,,lemez nélküli'' (,,disk-less'') Linux munkaállomásokat, amelyek a saját root fájlrendszerüket NFS-en keresztül mountolják. Ennek a Mini-Hogyannak a legfrissebb verziója mindig megtalálható az ftp://sunsite.unc.edu/pub/Linux/docs/HOWTO/mini/NFS-Root címen, vagy bármely HOZZÁD KÖZEL ESŐ sunsite tükrön.
(c) 1996 Andreas Kostyrka e9207884@student.tuwien.ac.at vagy andreas@ag.or.at
Hacsak a dolog másképp nem áll, a Linux Hogyan dokumentumok szerzői joga mindig a szerzőket illeti meg. Bár a Linux HOGYAN dokumentumok másolása, illetve terjesztése teljes egészében vagy részlegesen is történhet - bármilyen fizikai vagy elektronikus adatközvetítő eszközön -, ám ezen szerzői jogot tartalmazó megjegyzést is tartalmaznia kell valamennyi másolatnak. Kereskedelmi viszontterjesztése is engedélyezett, illetve támogatott; mindemellet, a szerzőt valamennyi disztibúcióban fel kell tüntetni.
Valamennyi fordításnak, ezen dokumentum felhasználásával készült egyéb dokumentációnak vagy kiegészítő anyagnak - értve itt bármilyen Linux HOGYAN dokumentumot - biztosítania kell ezen szerzői jog megjegyzést. Ez az amit egy a HOGYAN-ból származtatott munkában nem írhatsz a magad nevére. Bizonyos körülmények esetén engedélyezett az e szabályok alóli kívétel: kérjük, hogy az ilyen ügyekben lépj kapcsolatba a Linux HOGYAN koordinátorával az alábbi címen.
Röviden, mi elő kívánjuk segíteni ezen információk terjesztését a lehetséges legtöbb csatornán keresztül. Ám mindezek mellet e dokumentumok szerzői jogát is meg kívánjuk tartani, és szeretnénk, hogy bármely viszontterjesztett HOGYAN-ban fel legyen tüntetve.
Ha kérdéseid merülnének fel, kérjük lépj kapcsolatba Andreas Kostyrka-val andreas@ag.or.at , e Mini-HOGYAN szerzőjével, vagy Tim Bynum-mal, a Linux HOGYAN koordinátorával a linux-howto@sunsite.unc.edu email címen.
Unless otherwise stated, Linux HOWTO documents are copyrighted by their respective authors. Linux HOWTO documents may be reproduced and distributed in whole or in part, in any medium physical or electronic, as long as this copyright notice is retained on all copies. Commercial redistribution is allowed and encouraged; however, the author would like to be notified of any such distributions.
All translations, derivative works, or aggregate works incorporating any Linux HOWTO documents must be covered under this copyright notice. That is, you may not produce a derivative work from a HOWTO and impose additional restrictions on its distribution. Exceptions to these rules may be granted under certain conditions; please contact the Linux HOWTO coordinator at the address given below.
In short, we wish to promote dissemination of this information through as many channels as possible. However, we do wish to retain copyright on the HOWTO documents, and would like to be notified of any plans to redistribute the HOWTOs.
If you have questions, please contact Ofer Maor (ofer@hadar.co.il), the author of this mini-HOWTO, or Greg Hankins, the Linux HOWTO coordinator, at gregh@sunsite.unc.edu via email, or at +1 404 853 9989.
If you have anything to add to this Mini-Howto, Please mail the author (Ofer Maor, ofer@hadar.co.il), with the information. Any new relevant information would be appreciated.
Általánosan a következő problémák merülnek fel a munkaállomásokkal kapcsolatosan:
A Linux kernel jelenlegi NFSROOT kivitelezése (az 1.3.7x verziótól) engedélyezi a következő ,,megfejtéseket'':
/tftpboot/<számítógép-IP-címe>
.)
Mielőtt azonban elkezdenénk a lemezegység nélküli (diskless) környezet beállítását, el kell döntened, hogy a LILO vagy a LOADLIN felhasználásával fogsz-e bootolni. A mesterkedés előnye a rugalmasság, hátránya viszont a sebesség. A Linux kernel bootolása a LILO felhasználása nélkül gyorsabb. Ez persze lehet szempont, de lehet, hogy nem az.
Jó, ha a szerver kerneljében benne van a RARP támogatás. Ennek mindenképpen benne kell lennie, ha a bootolást kernelparaméterek nélkül kívánjuk véghezvinni. Másrészről viszont nincs a segítségedre, ha a kliens nincs a szerverrel egyazon alhálózaton (subnet).
A munkaállomások kerneljébe a következő minimum beállításokat kell belefordítani:
Figyelem: bár ezek az útmutatások valószínűleg működnek nálad, ez természetesen nem jelenti azt, hogy teljes értelemben jellemzőek valamennyi Linux disztibúció környezetében. Hogy jobban be tudd állítani a root fájlrendszert a kliensek számára, nézd meg az NFS-Root-Kliens mini hogyan-t, amit Ofer Maor ofer@hadar.co.il írt.
Miután eldöntötted, hogy merre legyen a /root könyvtárfa, hozd létre azt - például a következő parancsokkal:
mkdir -p <könyvtár>
és a tar cClf / - | tar xpCf <könyvtár>
-
Ha a LILO nélkül bootolod a kernelt, a rootkönyvtár megadása a /tftpboot/<IP-cím>
módon történik. Ha nem kultiválod ezt a formát, megváltoztathatod a Makefile
kezdeti részét a kernelforrásban. Keress valami ilyen sort, hogy:
NFS_ROOT = -DNFS_ROOT="\"/tftpboot/%s\""
Ha ezt a sort megváltoztatod, újra kell fordítanod a kernelt.
Most válogassuk ki a szükségtelen fájlokat és ellenőrizzük le a /etc/rc.d szkripteket. Néhány fontos pont:
Exportáld ki a könyvtárat a munkaállomás felé. Nézd meg az exports(5)
kézikönyvlapját (manual page). Az a legvalószínűbb, hogy újra kell majd indítani
az nfsd/mountd démonokat ezen változtatások után. A RedHat Linux alatt ez könnyen
megtehető begépelve a következőket: /etc/rc.d/init.d/nfs stop
; /etc/rc.d/init.d/nfs start
.
Állítsd be a RARP szolgáltatást valahol a hálózaton. Ha az nfsroot paraméter nélkül bootolsz, a RARP szervernek kell lennie az NFS szervernek is egyben. Általában amúgy is ennek kell lennie az NFS szervernek. Hogy ezt megtedd, a kernelt a RARP támogatással futtatsd. Ez megtehető, futtatva (és installálva ezt valahová a szerver /etc/rc.d könyvtárába!) a:
/sbin/rarp -s <ip-cím> <hardver-cím>
ahol
az ip-cím
a hardver-cím
például:
/sbin/rarp -s 131.131.90.200 00:00:c0:47:10:12
Természetesen használhatsz szimbolikus nevet is az IP cím helyett, hiszen a
szerver éppúgy képes kitalálni ebből az IP címet. (a /etc/hosts fájl, vagy
a DNS visszakeresések (lookups) alapján).
A BOOTP beállításához szerkeszd át a /etc/bootptab fájlt. Ennek
nézz utana a bootp(8) és a bootptab(5) kézikönyvlapokon (man pages).
Nem tudom a harver címét! Ezt honnan tudhatom meg?
ping
-eld meg a szerverről. Nézz bele az ARP-cache-be,
futtatva a következő parancsot: /sbin/arp -a
Mivel vagyok olyan állat és ezt eddig még nem használtam, ezért csak a következő tippeket tudom erre adni (Christian Leutloff figyelme jóvoltából <leutloff@sundancer.tng.oche.de>:
Amennyiben rendelkezel egy - az alapértelmezett elnevezési módnak megfelelő - hibátlan nevű root fájlrendszerrel és a NFS szervered egyben a RARP szerver is (amelyik azonos alhálózaton van (subnet) a többi számítógépeddel), nos ebben az esetben bootolhatsz egy lemezre (disc) felhajított kernelt is. (A kernelben a root eszközmeghajtót 0:255 értékre kell állítanod.) Ez feltételezi, hogy a szerveren található root könyvtár a /tftpboot/IP-cím (ez az érték megváltoztatható a kernel fordításakor).
Add meg a kernelnek a bootoláshoz valamennyi szükséges paramétert, és tedd
még hozzá az nfsroot=<szerver-ip-címe>:</mountolás/elérési/útja>
,
ahol a szerver-ip-címe az NFS szervered IP címe, és a /mountolás/elérési/útja
pedig egyenlő a root könyvtár elérési útjával.
Tippek:
Ezenkívűl az nfsroothoz add még hozzá az nfsaddrs=<wst-IP>:<srv-IP>:<gw-IP>:<netm-IP>:<számítógépnév>
parancssori paraméter utasítást a kernel számára. A kernel be fogja állítani az
eth0 értékeit a kapott paraméterekkel:
wst-IP
srv-IP
gw-IP
netm-IP
számítógépnév
Egy igen ismert probléma a /sbin/init esetében, hogy némelyik jelenlegi disztribúcióban a /sbin/init dinamikusan linkelt. Így neked kell ellátnod a helyes /lib beállítást a klienshez. Ezt könnyen ellenőrizheted, ha megpróbálod helyettesíteni a /sbin/init -et (a kliens részére) egy statikusan likelt ,,Hello Világ'' programmal. Ezzel meggyőződhetsz arról, hogy valami nagyobb zűrről van-e szó, vagy ,,csak'' a dinamikus linkelés miatt van a probléma.
Ha kapsz néhány elferdített üzenetet a tty-okról a bootolás ideje alatt, akkor biztos lehetsz benne, hogy le kell futtatnod a MAKEDEV parancsot a kilenstől a /dev könyvtárban. Vannak olyan híresztelések, hogy ez nem működik együtt olyan operációs rendszerekkel, amelyek 64 bites dev számértékeket használnak Emiatt kell lefuttatnod a MAKEDEV parancsot a /dev könyvtárban. Kérlek értesíts arról, hogy mely operációs rendszerek esetében lép fel ez a probléma. Időlegesen megoldás lehet a problémára, ha létrehozol egy kisméretű /dev ram diszket a boot folyamat még korai szakaszában, és újrainstallálod a eszköz csomópontokat (device nodes) minden alkalommal.
Talán be tudod szerezni a http://www.linuxhq.com/ címen, a nem hivatalos patch-ek csoportjában.
Az aláírásom: F1 F7 43 D5 07 C4 6C 87 BF 6B 33 A2 2C EE 5A F9.