-> A Windows 95-ös számítógép beállításai:
A Start gomb alól előhívott Beállítások menüből a Vezérlőpultot megnyitva válasszuk a Hálózatok beállításainak módosítását. Először is telepítsük a Hozzáadás gombból kiindulva az Ügyfél menü, Microsoft almenüjéből a Client for Microsoft Networks hálózati ügyfélt.
A hálózati protokollok közül a legfontosabb a Hozzáadás->Protokoll->Microsoft menüsoron át elérhető TCP/IP protokoll. (Vajh' miért pont a Microsoft alá tették...?:-)
Szükségünk lesz ezeken kívűl még a Microsoft Networks fájl- és nyomtató megosztás hálózati szolgáltatásra.
Ezt a Hozzáadás->Szolgáltatás->Microsoft menüsoron keresztül érhetjük el.
Hogy megoszthassuk a Windows 95 alatti erőforrásainkat (merevlemez, nyomtató,..., stb.) a Hálózat főablakban a Fájl- és nyomtatómegosztás-on keresztül engedélyezzük a megosztás lehetőségét. A Hálózat főablakában található egy Azonosítás menüfül is. Az itt megadott számítógép nevét (pl. kuksi2) kell majd megadnunk akkor is, ha már a Linux alól hivatkozunk a Windows 95-ös számítógépünk merevlemezére. A Munkacsoport neve (pl. systeam) is fontos lesz a későbbiekben, úgyhogy mindenképpen töltsük ki valami értelmes szöveggel, bár elméletileg megadható a +4^%#C@& név is, de én nem teszteltem le.:-)
TCP/IP beállításokról néhány szót:
Az IP cím és a Belsőhálózati maszk beállítása után következik a WINS beállítási menüpont. A Microsoft WINS szerverként hivatkozik arra a gépre, amelyiken netbios nameserver fut(ez a Linux alatt az nmbd démon), ezért itt a Linux-os vagy egyéb operációs rendszerű Samba szerverünk IP címét adjuk meg. Az Átjáró és a DNS beállítása után ellenőrizzük le, hogy a Kötések menüben valóban szerepel-e a Microsoft Networks fájl- és nyomtató megosztás és azt is, hogy ki van-e jelölve.
Most már csak magát a merevlemezt kell megosztottá tenni a ,,más'' felhasználók számára (persze jelen esetben mi vagyunk a ,,más'' felhasználók ...:-)
A Sajátgép ikonra kattintva jelöljük ki a megosztani kívánt merevlemezt (CD-ROM is kijelölhető), és ezután kattintsunk rá a jobb egérgombbal (ha balkezes egerünk van, akkor a ballal:-) és válasszuk ki a Megosztás menüt. Én a megosztási névnek (pl. win95c) a merevlemez általános cimkéjét javaslom (tehát ez is win95c), mert egyébként eléggé bele lehet keveredni a nevekbe. Jelen esetben a teljes hozzáférést szeretnénk megvalósítani, de megadhatunk egy jelszót is ezen szolgáltatás eléréséhez. A jelszó legyen favago. A Windows 95 beállításaival egyenlőre készen vagyunk.
-> A Linux-os számítógép beállításai:
Érdemes beírni a Windows 95-ös számítógép nevét és IP címét a /etc/hosts fájlba. Így legalább nyugodtan hivatkozhatunk rá, név szerint is.
193.214.38.28 kuksi2.igyuk.hu kuksi2
Ahhoz, hogy felmountolhassuk egy Windows 95-ös számítógép merevlemezét nem szükséges, hogy fusson az smbd és az nmbd szerver,
mert ezek az ellenkező irányú kapcsolat kellékei. Viszont szükségünk van az smbmount parancsra, amelyet az smbfs csomagban
található meg (Debian 2.0). Miután feltettük a csomagot, már csak egy könyvtárat kell kijelölnünk, ahová majd a Windows 95-ös merevlemezt
felmountoljuk.
És végül a parancs szintaktikája:
smbmount //win95_gép_azonosítási_név/a_vinyó_megosztási_neve /ahová_mountolom -P jelszó
Azaz jelen esetben:
smbmount //kuksi2/win95c /export/kuksi2 -P favago
A fájlrendszer lekapcsolására használható az umount parancs:
umount /export/kuksi2
Ennyi ...
(Azért VIGYÁZZUNK, ha teljes hozzáféréssel osztottuk meg az adott merevlemezt, mivel ezzel az állományok törléséhez is jogunk van.)
* * *
-> A Windows 95-ös számítógép beállításai:
Ahhoz, hogy egy Linux-os gépről képesek legyünk nyomtatni egy Windows 95-ös számítógéphez kapcsolt nyomtatóra, a nyomtatót megosztottá kell tenni a hálózaton. Ezt ugyanúgy kell elvégezni, mint a merevlemezek megosztása esetében. (A továbbiakat lásd ,,A Windows 95 alatti merevlemez területek elérése Linux alól'' című bekezdésben.)
-> A Linux-os számítógép beállításai:
Itt nincs szükség további beállításokra ahhoz, hogy elérjük a Windows 95-ös géphez kapcsolt, előzőleg megosztott nyomtatót. A nyomtatást az smbclient programon keresztül vihetjük végbe, amelyet még sok egyéb dologra is felhasználhatunk. Megtudhatjuk azt, hogy például egy Windows 95-ös gépen milyen osztott erőforrásokhoz férhetünk hozzá. Hogy ezt lekérdezzük, használjuk az smbclient parancsot a következő módon:
smbclient -L win95_gép_azonosítási_neve
Azaz jelen esetben:
smbclient -L kuksi2
Valami hasonló felépítésű üzenetet kellene erre többek között kapnunk:
Server=[KUKSI2] User=[] Workgroup=[SYSTEAM] Domain=[SYSTEAM]
Sharename Type Comment
--------- ---- -------
CD-ROM-E Disk A kuksi2 gep Win95 alatti E CD-ROM
CD-ROM-F Disk A kuksi2 gep Win95 alatti F CD-ROM
CDROM-G Disk A kuksi2 gep Win95 alatti G CD-ROM
EPSON Printer Epson FX-1050
HP6L Printer HP Laserjet 6L
TUNEL Disk A kuksi2 gep Win95 alatti Tunel
WIN95C Disk A kuksi2 gep Win95 alatti Quantum1
A kapott jelzés magáért beszél. A SYSTEAM munkacsoportba tartozó KUKSI2 nevü szerver megosztott hozzáférést enged három darab CD-ROM-hoz, két nyomtatóhoz és két merevlemez partícióhoz. A Sharename(Megosztási név) alatti oszlopban felsorolt nevekre hivatkozhatunk, ha hozzá szeretnénk férni az megosztott távoli erőforrásokhoz.
A nyomtatóhoz való hozzáférés a következőképpen történik:
smbclient //win95_gép_azonosítási_neve/Megosztási_név "jelszó" -P
A -P kapcsolóval hivatkozunk arra, hogy a nyomtatási szolgáltatáshoz szeretnénk hozzáférni.
Azaz a parancs jelen esetben, (ha itt is a favago szót adtuk meg a hozzáférés jelszavaként):
smbclient //kuksi2/epson "favago" -P
Ekkor kapunk egy promptot:
smb:\>
Itt különböző parancsokkal manipulálhatjuk a nyomtatás folyamatát.
Lássunk néhány parancsot:
Parancs | Jelentés |
print fájlnév | Kinyomtatja a megadott fájlt. |
printmode text | graphics | Itt állíthatjuk be a nyomtatási módot. |
queue | A nyomtatási várakozó sor állapotát kérdezhetjük le. |
Amennyiben nem használjuk a -P kapcsolót és egy merevlemez megosztási nevét adjuk meg akkor egy, az ftp-hez hasonló felületen át érhetjük el a távoli számítógép merevlemezét. Itt is használhatunk különféle parancsokat. (Ezekről az smbclient kézikönyvlapján olvashatunk bővebben, de ezekből is adok egy kis ízelítőt...:-)
Parancs | Jelentés |
put hely_fájlnév | távoli_fájlnév | A ftp-ből már ismert felmásolási funkció. |
recurse | A put és a get funkció rekurziójának kapcsolója. |
setmode fájlnév <perm=[+|-]rsha> | Az állomány attribútumok állítása a távoli gépen, ,,a la DOS'' (read-only, system, hide, archive). |
-> A Windows 95-ös számítógép beállításai:
A Client for Microsoft Networks bejelentkezési ablakban, a felhasználói névnél a Linux-os gépre is érvényes login nevünket adjuk meg és a jelszó is a Linux Sambájában megadott jelszó legyen! (Alapértelmezésben a Linux /etc/smb.conf fájljában a security = user érték azt jelenti, hogy csak a Linux-os gépre is érvényes loginnel rendelkezők használhatják a Samba szolgáltatásait.)
-> A Linux-os számítógép beállításai:
A samba_verziószám.deb csomagban található az smbd és az nmbd szerver. A Windows 95 ezeken keresztül éri el a Linux-os gép merevlemezét, ezért a csomagot szükséges telepíteni. Kerülhetnek közvetlenül az /etc/init.d könyvtár alá, de használhatók a /etc/inetd.conf fájlon keresztül is. (Erre általában telepítéskor rá is kérdez.) A csomag még jó néhány - többek között teszt - programot(is) tartalmaz.
A programcsomag telepítése után a sambapasswd paranccsal rendelhetünk jelszót a felhasználókhoz. A jelszók kódoltan kerülnek
tárolásra, amennyiben ezt beállítottuk a /etc/smb.conf fájlban. Ha a security = user beállítást is engedélyezzük a
/etc/smb.conf fájlban, akkor csak olyan felhasználók használhatják a szolgáltatás lehetőségeit, akik rendelkeznek loginnel a
Linux-os gépre is. A /etc/smb.conf fájlban érdemes a [global] fejezet workgroup változójának értékét a Windows 95-ös
számítógép Hálózat->Azonosítás->Munkacsoport részben megadott értékével helyettesíteni. A /etc/smb.conf fájlban beállíthatjuk azt is,
hogy a bejelentkező felhasználó a home directory-jához read-only módban férjen hozzá, a [homes] bekezdés
read only = yes érték beállításával.
-> A Windows 95-ös számítógép beállításai:
A Windows 95 alóli távoli nyomtató elérése a normál Nyomtatók->Nyomtató hozzáadása procedúrán keresztűl valósul meg. A távoli nyomtató driverének viszont installálva kell lenni a Windows 95-ös gépen is. Ezt megtehetjük a Nyomtatók->Nyomtató hozzáadása->Hálózati nyomtató->Tallózás->Tallózás a nyomtatók közötti ablakon keresztül. Ebben az esetben csak rá kell mutatni a megfelelő távoli Linux-os gép nyomtatójára (Ezek nevei és beállításai általában az /etc/printcap fájlban vannak megadva.). Kiválasztjuk a megfelelőt, majd a Nyomtatók Hozzáadása ablakban rámutatunk és felinstalláljuk a távoli nyomtató Windows 95-ös driver-ét a Windows 95-ös gépre is.
A másik megoldás, hogy egy már meglévő nyomtatót irányítunk át a távoli Linux-os nyomtatóra. (Például: Eddig a Windows 95-ös gép LPT1 portján volt a HP Laserjet 6L, de át kötöttük inkább a Linux-os gépre.) Az ilyen esetekben elég ha átirányítjuk a már installált HP 6L Windows 95-ös driverének kimenetét a távoli, Linux-os gépre kötött HP 6L nyomtató kimenetére. Amely elvégezhető az adott nyomtató Tulajdonságok->Részletek->Port hozzáadása->Hálózat->Tallózás és itt kiválasztjuk a távoli gépet és rajta a megfelelő nyomtató.
-> A Linux-os számítógép beállításai:
A Linux alatti nyomtatók elérését az /etc/smb.conf fájl [global] részében adhatjuk meg a printing,
printcap name, load printers változók beállításaival. Az smb.conf fájlnak tekintélyes méretű
kézikönyv lapja van, úgyhogy testreszabhatjuk, hogy ki, mihez és hogyan jusson hozzá. Adhatunk publikus hozzáférést a
nyomtatókhoz, könyvtárakhoz egyaránt. Például a [global] fejezet load printers = no beállításával nem engedélyezzük a
/etc/printcap fájban felsorolt nyomtatókhoz való távoli hozzáférést. A security = share kapcsolóval pedig publikus
hozzáférést biztosíthatunk, tehát nem szükséges, hogy a felhasználó login névvel rendelkezzen a Linux-os gépre is. Mindeki kedvére
tallózhat a smb.conf man-lapján
Létezik még egy smb-nat nevű csomag is. Ez egy NetBIOS ellenőrző készlet, amely a fájlmegosztási szolgáltatást kérő távoli
szervereket próbálja meg ellenőrizni. Tesztelték többek között Linux 2.0, Solaris 2.5, FreeBSD 2.1.5, Windows NT és Windows 95 alatt is.
A leírás - többek között - Paul J. Wagner, pwagner@uwstout.edu és Andy Lindeman, lindeman@ma.ultranet.com Samba Tips című dokumentációjának felhasználásával készült. Egy hibát találtam és itt ki is javítottam.
És a következő néhány sorban olyan leszek mint a nagyok...:-))
Felhívom a figyelmét mindenkinek, hogy az itt leírtak a saját tapasztalataim és nem örök életű törvények, ezért ha bárkinél, bármilyen adatvesztés vagy program sérülés következik be - persze az általam leírtak kipróbálásából kifolyólag -, azért sajnos nem vállalok felelősséget, sőt azt is letagadom, hogy valaha is megszülettem.!! ( És, ha esetleg egy harcos kedvü olvasó erőszakkal fog érvényt szerezni a vélt sérelméért, akkor valószínűleg kívánni is fogom, hogy bárcsak meg se születtem volna...:-))
email:
kuksi@innet.hu
Minden jog fenntartva bárkinek..:-)