MandrakeSoft
1999 május
LILO:Nyomd le a Tab billentyűt [18], ezzel megnézheted a lehetőségeket. Logikus, hogy linux-ot kell begépelned, ha azt akarod, hogy a Mandrake rendszer induljon el, hacsak nem adtál neki másik nevet. Ha az Enter nyomod le, az a rendszer fog elindulni, melyet a telepítéskor alapértelmezettnek állítottál be, ugyanez történik ha vársz öt másodpercet. Ezek a paraméterek megváltoztathatók a /etc/lilo.conf fájlban. Olvasd el a LILO fejezetét, ha meg akarod változtatni a paramétereket.
Lehetséges, hogy a loadlin.exe használod DOS vagy Windows alatt, hogy elindítsd a Linux-ot. Ebben az esetben természetesen máshogy indul a rendszer.
A telepítés alatt már létrehoztál egy super-user felhasználót, amit root-nak hívnak. A belépési "prompt"-nál ("login:") gépeld be hogy root és utána a jelszavad (a "Password:" után). Azt javasoljuk, hogy használd a második felhasználót amit a telepítés alatt hoztál létre (nem-privilegizált felhasználó) a rendszer mindennapi használatára.
Most root felhasználóként léptél be. Ez a felhasználó korlátlan jogokkal rendelkezik az egész rendszer fölött. Ez egy adminisztrációs témaszám, és nem munkára való! Most tehát ismét létrehozhatsz egy felhasználót, ami a sajátod lesz. Ehhez gépeld be:
adduser bejelentkezési_névahol a bejelentkezési név az lesz amit választottál (root-tól különböző). Jelszó létrehozásához írd be:
passwd login_nameHa minden jogra szükséged van egy nem privilegizált munkafolyamat közben, használd a su parancsot, amely engedélyezi neked, hogy megkapd a root parancssorát egy nem privilegizált munkafolyamat közben (természetesen ekkor is be kell gépelned a root jelszavát). Használhatod a fájlkezelőt is super-user módban: K->Rendszer->Fájlkezelő (Superuser módban).
Létrehozhatsz még új felhasználókat minden személynek, aki használhatja a rendszeredet (kollégák, családtagok...). Próbáld meg a root jelszót nem odaadni nekik.
Más, sokkal drágább operációs rendszerekkel szemben a Linux igazából is többfelhasználós: használd ki!
Tehát rendesen kell kilépned a rendszerből. Ezt különböző módszerekkel teheted meg:
Egy rövid összefoglalás a Linux alatt elérhető shellekről:
echo $SHELLhogy megtudd, melyik shellt használod.
Vedd figyelembe, hogy mindegyik shellnek megvan a saját szintakszisa. Azt tanácsoljuk, hogy a Bash shellt használd, amely egyszerre egyszerű és sokoldalú. Linux-Mandrake alatt a Bash shell az alapbeállítás.
Később ezt a shellt fogjuk használni a példáinkban.
historyAz előző parancsok listája megjelenik, minden parancs mellett a számával. Ha végre akarsz hajtani egy parancsot, gépeld be:
! parancs_számaJegyezd meg a:
!!végrehajtja a legutolsó parancsot.
Linux alatt a programok vagy parancsok nevei néha hosszúak. Szerencsére a bash támogatja a név kiegészítését, más szavakkal, miután elkezdted begépelni a parancs nevét üsd le a Tab billentyűt, és ez kiegészíti a parancs a program vagy könyvtár nevét.
Például, képzeld el, hogy a bunzip2 [19] kitömörítő programot akarod használni. Gépeld be:
bumajd nyomd le a Tab billentyűt.
Semmi sem történik, mivel több lehetséges kiegészítése létezik a parancsnak. Nyomd le a Tab billentyűt ismét: a bash minden bu-val kezdődő lehetőséget megjelenít. Például megjelenhet:
bu buildhash builtin bunzip2Írd be az n-t (a bunzip2 az egyetlen amelynek a harmadik betűje n) és nyomd le a Tab-ot. A shell kiegészíti a nevet és most már csak az Enter-t kell lenyomnod!
Minden itt bemutatott parancs használható konzolon vagy parancssori ablakban grafikus módban (xterm).
cd docs/A /usr/bin könyvtárhoz gépeld be (abszolút út):
cd /usr/bin/A parancs néhány hasznos opciója:
ls -al /usr/X11R6/bin/írd be, hogy:
man lsés megnézheted az ls lehetséges opcióit.
rm fájl_névEz a parancs elfogad dzsóker karaktereket is. A leggyakoribb kiegészítések: -i a törlés megerősítésére és -r a rekurzív törlésre könyvtáron belül.
Példa:
rm -i ~/html/*.htmltöröl minden HTML fájlt a személyes könyvtárad html/ alkönyvtárában.
Szintaxis:
mkdir könyvtár_név rmdir könyvtár_névAz rmdir parancs helyett gyakran használják az rm -rf parancsot. Ez utóbbi akkor is törli a könyvtárat, ha az nem üres. Óvatosan használd!
írd be, hogy:
more szövegfájl_neve
Szintaxis:
grep karakterlánc fájl
Szintaxis:
ps opciókAz u opcióval bővebb információval szolgál, míg az ax megjeleníti a nem hozzád tartozó folyamatokat is (pl. azokat is, amelyek a rendszerindításkor indultak).
Szintaxis:
kill PID_számA kill parancs valójában egy üzenete küld az érintett programnak, melyben megkéri, hogy állítsa le magát. Néha a kill -9 durvább változatot kell alkalmazni, ha a program már egyáltalán nem válaszol. A PID számot a ps paracs kimenetéből nyerheted ki.
Példa:
kill -9 354
tar -c rep/ > rep.tarAz így nyert archív tömöríthető (gzip vagy bzip2). Például írd be:
gzip rep.tarKitömörítheted a tar archívumot a következő módon:
tar -xvf archív.tarA mi példánkban:
tar -xvf rep.tarvagy
tar -xvfz rep.tar.gz(ha az archívot gzip-pel tömörítetted)
A tar parancs összes opcióihoz (nagyon sok van!), gépeld be:
man tar
Az első módszer, hogy a háttérben indítod a programot. Ehhez csak egyszerűen írd be az & jelet a parancs neve után. Ezután a shell megengedi, hogy mással foglalkozz. Vigyázz, néhány program interaktív: semmi sem történik, ha a háttérben indítod. Hogy előhozz egy programot a háttérből, gépeld be:
fg program_nameA második módszer a különböző munkafolyamatok indításából áll. Grafikus módban csak indíts egy újabb Xterm-et vagy Terminál programot (xterm, kvt...). Konzol módban nyomd le az Alt-ot és az F1-től F6-ig tartó billentyűk közül egyet egyszerre. Új bejelentkezési ablak jelenik meg és új munkafolyamatba jelentkezhetsz be. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy egy újabb konzolon dolgozz, ha az előző nem elérhető, vagy ki akarsz lőni egy összeomlott programot. Ez az ok, amiért a számítógép reset gombját csak ritkán kell megnyomnod, ha Linux-ot használsz!
X alól is indíthatsz önálló munkafolyamatokat a Ctrl+Alt+F1-et, Ctrl+Alt+F2-őt stb. lenyomva. Az X felülethez való visszatéréshez (a munka lezárása nélkül) nyomd meg a Ctrl+Alt+F7-et.
Például, ha rögzíteni akarod az ls /bin parancs eredményét az lsbin fájlba, gépeld be:
ls /bin > /lsbinHa az lsbin már létezik, a tartalma törlődik. Ennek elkerülésére használd a >>-t a > helyett (ez teszi lehetővé, hogy az ls kimenetét hozzáfűzd az lsbin fájl végéhez).
Általában egy fájl vagy könyvtár tartalma túl gyorsan fut végig a képernyőn, és nincs elég időd elolvasni. A megoldás, hogy elmented a parancs kimenetét, és utána használod a more programot az elolvasásához (a more [20] segítségével megtekintheted a szöveget laponként). Szóval azt kéne beírnod, hogy:
ls /bin > /lsbin more /lsbinA Linux lehetőséget biztosít egy "elegánsabb" megoldásra. Ehhez úgynevezett csöveket fogunk használni (pipes). Ezzel a megoldással az egyik parancs a kimentét a másik parancs bementére adja át. Ehhez:
ls /bin | more
ls /bin | lessItt az ls kimenete a more (vagy less) programra lesz bízva.
Különböző csöveket kombinálhatsz, hogy összetett eljárásokat dolgozz ki.
Az első folyamat, amely elindul az init. Többek között az a dolga, hogy csatlakoztassa a fájlrendszereket és minden konzolon elindítsa a getty-t (a getty az a folyamat amely a belépési eljárást kezeli).
A ps paranccsal minden felhasználó megnézheti az általa elindított folyamatokat.